Styropian a wełna mineralna – różnice

Inwestorzy budowlani jak i ludzie budujący po prostu swój dom, myślą nad efektywnym dociepleniem budynku, co z kolei ma się przełożyć na sporą oszczędność wykorzystywania energii cieplnej. Wybory są właściwie dwa: wełna mineralna lub styropian. Oba te materiały budowlane różnią się parametrami i mogą z powodzeniem być stosowane w warunkach im sprzyjających. Tylko na co zwracać uwagę? Jakie są różnice przy ocieplaniu wełną mineralną czy styropianem.

wełna mineralnaRóżnice między wełną a styropianem

Pierwsza różnica dotyczy lambdy, czyli współczynnika przewodzenia ciepła. Sam produkt finalny, jakim jest wełna czy styropian, nie decyduje o tym, jaki ten współczynnik jest – o tym decydują surowce użyte do produkcji danego ocieplenia.

Zakłada się, że styropian posiada lambdę na wysokości 0,040, gdy standardowej wełny 0,042; ale zdarzają się też lepsze parametry, jak 0,040. W przypadku chęci ocieplenia elewacji budynku powinno się stosować materiały o tym współczynniku 0,023, jak styropian xps czy pir.

Drugą kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest paroprzepuszczalność i tutaj zdecydowanie prym wiedzie wełna mineralna, która ma idealne parametry. Jednakże styropian również jest paro przepuszczalny, zatem zanim zdecydujemy się na jeden lub drugi materiał izolacyjny, warto poznać, z czym mamy do czynienia, tj. ile warstw ma ściana, która wymaga docieplenia, jakie zastosowano wcześniej materiały budowlane itd.

Trzecia różnica to oczywiście cena. Styropian w porównaniu do wełny jest relatywnie tańszy, poza tym płyty styropianowe są łatwe w montażu i nie wymagają stosowania dodatkowych materiałów budowlanych. Z kolei wełna idzie w parze z wysoką ceną oraz z koniecznością użycia tynku i kleju. Styropian ponadto jest o wiele lżejszy.

Inne różnice

Możemy wskazać jeszcze, że oba materiały docieplające są ogniochronne, ale to wełna jest bardziej odporna na działanie wysokiej temperatury, gdy styropian szybciej się spala, ale za to szybciej gaśnie. Ponadto wełna mineralna jako produkt organiczny nie jest narażona na działanie mikroorganizmów czy nawet gryzoni, które skutecznie mogą zniszczyć izolacje termiczną ze styropianiu.

You may also like...

Dodaj komentarz